Základní krajinkové prvky-slunce

15. února 2013 v 13:17 | Jasper.19 |  T-landscapes

Připravila jsem pro vás tutoriál na slunce, jak jej známe. Ve třech fázích jeho "života". Chci tím říci, že v tomto tutoriálu naleznete jak na východ, poledne a západ slunce.KOPÍROVAT POUZE S IKONOU S ODKAZEM NA BLOG!!

ZÁPAD SLUNCE

1. Představme si, že již máme přibližně načrtnutou krajinu. Obsahuje nějaké ty stromy, nějakou louky, nebe a také naše slunce. Jak na něj? To si ukážeme právě teď.
Pomocí nástroje elipsa si vytvořte sluníčko. Vyberte správnou barvu pro západ slunce-není to žádná ostře žlutá, ale spíše s příměsí oranžové. Zapadající slunce rovněž nebývá pravidelný kruh, nýbrž spíše rozpláclá elipsa.
Kousek sluníčka odstraňte tak, aby vám zbyl jen půlměsíc. Také je třeba všimnou si barvy nebe, když slunce zapadá. Nejčastější kombinací je přechod z jemně oranžové do načervenalé někdy až temně rudé.

2. Vezměte si nástroj guma a po bocích slunce ugumujte pokaždé trošku slunce.

3. Slunce není takto jednobarevné, proto mu doprostřed přidejte trošku světlejších odstínů, naopak po krajích jej ztmavte.

4. Přidejte novou vrstvu-tady budou mráčky. V blízkém okolí slunce budou světlé a lehce nasvícené žlutou. Ty, které jsou od slunce dále, budou mít již načervenalou barvu.

5. V tomto kroku jsem přidala trávu, takže nic zásadního, protože trávu již umíme ;)

6. No a jelikož se jedná o slunce, tak logicky musí stromy vrhat stín. Takže teď se dozvíte i jak na stín (pro ty, kteří nevěděli jak na to :D)
Ještě pár slov než se do toho pustíme-musíte si hlavně uvědomit, co kreslíte. Pokud se jedná o západ či východ slunce, kdy je sluníčko nízko na obloze, budou stíny dlouhé, protáhlé a na konci rozostřené. Naopak pokud je slunce vysoko na obloze (v poledne) budou stíny krátké, ostřejší. Tak bacha na to ;)

No a teď už na ten stín>>duplikujeme vrstvu, ve které máme stromy

7. Přesuneme si tuto zduplikovanou vrstvu pod vrstvu se stromy, přejmenujeme ji na stín, ať se nám s tím lépe pracuje. Nyní zapneme transformaci a převrátíme stromy svisle.

8. Tuto vrstvu se stínem trochu poupravíme. Dejte Obraz>>Prizpůsobení>>Jas a kontrast

9. Nastavte na -100 a -100 (tímpádem máme stromky černé, šlo by to udělat i několika dalšími způsoby, ale já používám tento)

10. Nyní opět dejte transformaci (CTR+T) zvolte libovolná transformace a pak klikněte na perspektivu. Když chytnete a posunete spodní růžek, tak se vám to bude transformovat. Musíte táhnout myslím doprava, aby se stíny natočily tak jak je mám já.

11. No a nyní tuto vrstvu trošku zneviditelníme, protože jak jsem už řekla, ty stíny nejsou tak ostré...

12. A poslední, ale velmi důležitý krok k tomu, aby to vypadalo věrohodně, je zář slunce na stromech. Už jsem o tom někdy v nějakém článku psala-pokud zdroj světla svítí ze zadu, pak musíte jakoby obtáhnout tvar těles, na které svítí. Jak přesně to myslím se můžete podívat v posledním obrázku pro západ slunce.

POLEDNE

Polední slunce jsem dělala ze stejné krajiny, proto si ZATÍM nevšímejte stromů ano?:D Přijde na ně řada.

1. Opět pomocí nástroje elipsa vytvoříme kruh-tentokár dokonalý kruh, abychom toho dosáhli, držte levý shift a táhněte. Vznikne vám jak jsem řekla dokonalý kruh, kdybyste shift nedrželi, tak máte elipsu ;)
Pozn.: Polední slunce je ostřeji žluté, menší a výše na nebi. Toho nebe jste si doufám všimli-již má jinou barvu, resp. přechod-od namodralé přes světle modrou až po tmavější modrou.

2. Nyní sluníčko rozostříme, protože polední slunce není tak ostré jako zapadající a vycházející. Spíše je to zářící rozostřený žlutý kotouč. Však každý ví, jak slunce vypadá :D Takže jděte na Filtr>>Rozostření>>Gausseovské

3. Nastavte podle obrázku (či pokud kreslíte v opravdu velkém rozlišení-já měla rozlišení krajiny tzn. 997x489 či tak nějak-pak nastavte podle toho, jak to vypadá, vždy totiž vidíte náhled)

4. No a jelikož je sluníčko vysoko na obloze, tak stíny stromů zmenšíme, budou těsně u kmenů a tím pádem i ostřejší.

5. Nyní už se soutředíme na stromy, ty jsem zesvětlila, přidala jsem kontrast, nějakou tu barvu listí no a jelikož sluníčko nám svítí zvrchu, zesvětlíme ty části, které jsou naznačené šipkami. Do korun jsem přidala i nádech žluté barvy, ne jen zelenou, takže se nebojte experimentovat s barvami.

6. A jako závěrečný krok můžete přidat nějaké jemné paprsky, já je udělala trochu silnější, aby byly vidět. Zároveň byste neměli zapomenout na mráčky. Opět ty, které jsou blíže sluníčku jsou světlejší, je tam spíše bílá barva a ty, které jsou dále jsem trochu do šeda ;)

VÝCHOD SLUNCE

No a východ slunce to už je hodně podobné západu, jen jsem použila jiné barvičky, sluníčko by mohlo být ještě kapku větší klidně. Ale jinak zůstává vše stejné-stromy jsou téměř černé, protože z naší strany na ně nesvítí světlo, naopak z druhé strany na ně svítí slunce, tudíž mají zase kolem sebe to "ohraničení" prostě zář. Dále stíny stromů jsou opět protáhlé, rozostřenější. Mraky kolem slunce jsem udělala temně rudé, abyste viděli i jinou verzi mraků (ty mraky by se v podstatě daly zaměnit-tyto temně rudé by mohly být při západu a světlejší růžovoučké při východu, ale je to na vás). No a jediné, co je u východu slunce jiné je to, že jsem přidala trošku mlhy. :) Můžete nakreslit v popředí třeba větší trs trávy, na kterém se zachytila kapička rosy.

Tak, doufám, že vám tutoriál pomohl. Důležité je opravdu:
  • uvědomit si, jaké slunce chceme nakreslit
  • vytvořit stíny všech objektů, které v obrázku máme (a to podle toho, jaké sluníčko kreslíme)
  • nebát se experimentovat s barvami
  • dodržovat jakous takous perspektivu ;)
KOPÍROVAT POUZE S IKONOU S ODKAZEM NA BLOG!!
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 LovelySims Team | Gipsík LovelySims Team | Gipsík | 15. února 2013 v 22:14

Užitečný návod :) já bych možná u denního sluníčka trochu brzdila s tou ostře žlutou, dávám spíš bílou s lehoulinkým nádechem do žluta, ale zase proč ne :) Máš to krásně zpracované, je vidět že ty návody prostě nešmelíš...

2 *veja* *veja* | 19. února 2013 v 18:46

skvělý :)
ale radím podepisovat i návod

3 misa.cz misa.cz | 13. dubna 2013 v 16:24

Ahoj,super ale sem úlně blbá jak děláš ty paprsky?jen zmenšíš krytí nebo jak?:DD

4 SBS/Sheep SBS/Sheep | 20. dubna 2013 v 9:41

Ani nevíš jak mi tenhle tutoriál pomohl.Díky!
Jinak chci se zeptat,jak děláš ty paprsky?

5 Kren Kren | E-mail | 26. května 2013 v 12:09

to je úžasné, ta poslední krajina mě fascinuje... nejvíc (tedy kromě slunce to je jasné) se mi líbí ta mlha... :3 :-P  :-)

6 Ester Ester | 30. května 2013 v 16:07

hezký já bych to neudělala :-)  :-P  :-)  :D  :D  :-D

7 julie julie | E-mail | 16. června 2013 v 11:39

to je nadhera to by nenamaloval ani malir no mozna ale je to moc krasne :-)

8 Jasper.19 Jasper.19 | 13. května 2014 v 20:21

[3]:

[4]:
Omlouvám se, že jsem neodpověděla, nestíhám si všímat všech komentářů :D a tyto jsou konkrétně fest staré. No jednoduše vezmu měkký štětec (ten s rozplývajícími se okraji), snížím krytí tak na 20-40%, nakreslím pár pruhů, které nemusí být nijak extra precizní a pak na to aplikuju filtry. Nejprve rozostření >> rozmáznout - nastavím si tak, aby mi to vyhovovalo (vždy si zaškrtněte okamžitý náhled). A pak dám transformovat vrstvu a pravým libovolná transformace >> perspektiva. Chytím jeden roh toho rámečku a táhnu, až mi vznikne požadovaný tvar

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama